İsLaMCoKGuZeL FoRuMLaRı
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... Uyeols10
Forumumuza Hoşgeldiniz Lütfen Bu Pencereyi Peygamber Efendimiz'e (S.A.V.) Salâvat Getirmeden Kapatmayınız "Allahümme Salli Alâ Seyyidina Muhammedin Ve Alâ Âli Seyyidina Muhammed"
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... 291279.medium

Join the forum, it's quick and easy

İsLaMCoKGuZeL FoRuMLaRı
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... Uyeols10
Forumumuza Hoşgeldiniz Lütfen Bu Pencereyi Peygamber Efendimiz'e (S.A.V.) Salâvat Getirmeden Kapatmayınız "Allahümme Salli Alâ Seyyidina Muhammedin Ve Alâ Âli Seyyidina Muhammed"
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... 291279.medium
İsLaMCoKGuZeL FoRuMLaRı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Saat

Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

En son konular
» Kötü Din Adamları
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptySalı Haz. 29, 2021 3:43 pm tarafından yağmur

» Gül’den hiç ders almıyor musun?
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptySalı Haz. 29, 2021 3:42 pm tarafından yağmur

» Kadir Geceniz Mübarek Olsun
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:51 pm tarafından yağmur

» Kadir Geceniz Mübarek Olsun
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:50 pm tarafından yağmur

» Elveda Ey Şehri Ramazan
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:48 pm tarafından yağmur

» Kadir Gecesinde :((
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:46 pm tarafından yağmur

» Ramazan-ı Şerif Giderken
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:44 pm tarafından yağmur

» Ateşten Lokma..!
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPaz Ara. 01, 2019 5:43 pm tarafından yağmur

» Kadir Suresi, Okunuşu ve Anlamı
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyCuma Mayıs 31, 2019 10:09 am tarafından yağmur

» Allah'ım (c.c.)
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:49 am tarafından yağmur

» En Güzel Duâlar ve Anlamları
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:48 am tarafından yağmur

» Amin
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:46 am tarafından yağmur

» Yetişin...
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:43 am tarafından yağmur

» Ramazan-ı Şerif Ne Demek ?
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:42 am tarafından yağmur

» Ramazan-ı Şerifiniz Mübarek Olsun
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:38 am tarafından yağmur

» Ya Rabbi (c.c.) Ateşten [Cehennemden] Azat Edilenlerden Eyle Bizleri
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:31 am tarafından yağmur

» Abdestten Sonra Yapılan Dualar (Arapça Türkçe)
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPaz Ara. 30, 2018 9:36 am tarafından yağmur

» Kendimden Kaçabilsem
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 8:11 pm tarafından yağmur

» Özleminle Ey Sevgili
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:43 pm tarafından yağmur

» Gönlümüzü, gülümüzü soldurma Allâh'ım!
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:28 pm tarafından yağmur

» Af Dilerim..
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:26 pm tarafından yağmur

» Ya Rabbah :(
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:19 pm tarafından yağmur

» Gül Efendim (S.A.V.)
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:13 pm tarafından yağmur

» Hayâdan ölen kişinin bedeni, sürmelenir..
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:12 pm tarafından yağmur

» Ey Yar (S.A.V.)
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:11 pm tarafından yağmur

» Onur, Can ve Mal Gibi Dokunulmazdır..
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:26 am tarafından yağmur

» O'nun (s.a.v) Ahlâkı Kur'an'dı.
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:26 am tarafından yağmur

» Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sallallahu aleyhi ve sellem)'i Sevmeliyiz..!
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:25 am tarafından yağmur

» Çağın Karanlığından Peygamberimizin Huzur'una?
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:22 am tarafından yağmur

» Şefaat Ya Rasulallah (Sallallahu Aleyhi Vesellem)
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:20 am tarafından yağmur

» Milletimizin ve Tüm İslâm Aleminin Mevlid Kandili Hakkımızda Hayırlara Vesile Olsun.
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:17 am tarafından yağmur

» Ya Rasulallah (SAV)
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:16 am tarafından yağmur

» Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Efendimiz'in Mübarek Doğum Günü "MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN"
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPtsi Kas. 19, 2018 7:53 am tarafından yağmur

» ❤Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun❤
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPtsi Kas. 19, 2018 7:45 am tarafından yağmur

» Minber’den Ötelere Bakış
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPerş. Kas. 15, 2018 10:47 am tarafından yağmur

» Örnek Hanımefendi Hz. Fatıma Radıyallahü anhâ
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPerş. Kas. 15, 2018 10:36 am tarafından yağmur

» Hayret Doğrusu
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPaz Ekim 07, 2018 4:04 pm tarafından yağmur

» Göz Kalbin Elçisidir
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPaz Ekim 07, 2018 3:56 pm tarafından yağmur

» Rabbül-âlemin, âşıklar için Yâr'dır..
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPaz Ekim 07, 2018 3:55 pm tarafından yağmur

» Her Sabah Sizden 8 Şey İsteniyor.!
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPaz Ekim 07, 2018 3:54 pm tarafından yağmur

» Başkaları Bilmese de Olur..
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPaz Ekim 07, 2018 1:16 pm tarafından yağmur

» Sohbet; Güzelle Güzeldir..
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPaz Ekim 07, 2018 1:15 pm tarafından yağmur

» İSLAM'IN KADINA VERDİĞİ DEĞER.. (Bir de bu açıdan düşünün..!)
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:26 pm tarafından yağmur

» BOZUK SİMİT PARALARI İLE CENNETİ SATINALMAK
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:24 pm tarafından yağmur

» Artan Pilav
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:24 pm tarafından yağmur

» Ömür Sermayesi..
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:21 pm tarafından yağmur

» Mecnun ve Devesi
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:20 pm tarafından yağmur

» Usta ve Şaşı Çırak..
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:18 pm tarafından yağmur

» İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPaz Eyl. 23, 2018 1:15 pm tarafından yağmur

» Bakî olan yalnız Allah (c.c.)’tır..
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... EmptyPaz Eyl. 23, 2018 1:12 pm tarafından yağmur

KUR’AN-I KERİM DİNLE

Mealli Kur'an Dinleyelim

Hadis-i Şerif

1-Âfetü’l ilmi ennisyanü: İlmin afeti unutmaktır.
2-Ettuhuru şatru’l iman: Temizlik imanın yarısıdır.
3-A’kilhâ ve tevekkel: (Deveyi) bağla ve tevekkül et.
4-Sûmû tesihhû: Oruç tutun, sıhhat bulun.
5-Es-salâtüimâdü’d dini: Namaz dinin direğidir.
6-Talebü’l helalicihadün: Helal peşinde koşmak cihaddır.
7-El-kelimü’ttayyibetü sadakatün: Güzel sözsadakadır.
8-El cennetü tahte zılâli’ssüyuf: Cennet kılıçların gölgesialtındadır.
9-El mecalisü bi’l emaneti: Meclislerdeki sözler emanettir.
10-Ed-dellü alel hayri kefailihi:Hayra vesile olan yapan gibidir.
11-El cennetü dâr-ül eshıya: Cennet cömertler yurdudur.
12-Es- savmü nısf’us sabr: Oruç sabrın yarısıdır.
13-Es sabru nısf’ul iman: Sabır imanın yarısıdır.
14-Et tebessümü sadakatun: Tebessüm etmek sadakadır.

15-Es sabru miftahul ferec: Sabır, başarının anahtarıdır.
16-Es sabru ınde sadmetül ula: Sabır, musi,betin ilk anındakidir.
17-Efdalü’l ibadetiedvamuha: İbadetin efdali devamlı olanıdır.
18-El Kur’anühüved deva: Kur’an, sırf devadır.
19-Men samete reca: Dilini tutan kurtuldu.
20-Re’sü’lhikmeti mehafetullah: Hikmetin başı Allah korkudur.
21-El idetü atiyyetün: Vaad edilen verilmelidir.
22-Ed duaü silahu’lmümin: Dua müminin silahıdır.
23-İsmah yusmah leke: Müsamaha et ki sende göresin.
24-Es salatü nur’ulmümin: Namaz müminin nurudur.
25-En nedametü tevbetün: Pişmanlık tövbedir.
26-El mescidü beytükülli takiyyin: Mescid, takva sahiplerininevidir.
27-Ed dinü en nasiha: Din nasihattir.
28-Ed duaü hüvelibadetü: Dua ibadettir.

29-Elcümuatü haccü’l mesakin: Cumafakirlerin haccıdır.
30-Hüsnü’ssuali nısfu’l ilim: Güzel soru, ilmin yarıdır.
31-Es selamü kable’lkelam: Önce selam, sonra kelam.
32-İzâ gadibte fe’skut: Öfkelendiğinde sus.
33-Kesretü’d dahikitumitül kalb: Çok gülmek kalbiöldürür.
34-Es savmu cünnetün: Oruç kalkandır.

35-Es subhatü temneu’r rızk: Sabah uykusu, rızka engeldir.
36-El hamrüummü’l habais: İçki,kötülüklerin anasıdır.
37-Zina’l uyûni en nazaru: gözlerin zinası bakmaktır.
38-El kanâatümâlün la yenfedü: Kanaat bitmez birsermayedir.
39-El hayaü minel iman:Hayâ(utanma duygusu) imandandır.
40-El mer’üala dini halilihi: Kişi, arkadaşının diniüzeredir.

Giriş yap

Şifremi unuttum

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Istatistikler
Toplam 2058 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: emrec77

Kullanıcılarımız toplam 11851 mesaj attılar bunda 4572 konu

Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun...

Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... Empty Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun...

Mesaj tarafından yağmur Cuma Ağus. 12, 2011 8:32 pm

Dünyaya geleli yıllar oldu. Kimisi külüstür bir minibüste, kimisi bir bostanda, kimisi hiç tanımadığı, yabancı ve soğuk sesler arasında, bir hastanede geldi dünyaya. Sahi, sen nerede doğmuştun, bilmiyorum. Ama adım gibi biliyorum ki, bazen, hastane havasından bile soğuk bu dünyada yaşamaktan bıkınca, anneni çok özlüyorsun! Çünkü anne, sığınaktır. Kedi gibi büzüşüp sokulacağın kucaktır ana…

Sahiller dertleri almaz. Denize atmayı çok istersin ya, içinde, iliklerinde yaşamaya devam eder bazı sızılar. İşte o vakit, yani acın dayanılmaz gibi olduğu zamanlar, kızgın tavada canıyla uğraşan bir balık gibi, kaçamadığın bir ateşin tam üzerinde, can havliyle hop oturup hop kalkarken, evet, en çok da o dem, biliyorum, anneni çok özlüyorsun! Çünkü anne, tesellîdir. Canını kim, ne kadar yakmış olursa olsun, seyredip ferahlayacağın gökyüzüdür ana…

Zaman geçtikçe kirlenip duran varlığını, bir çocuğun yüzündeki saflıkta unutmaya çalışır insan. Küçükken yapılmış çocuksu hataların yerini daha büyükleri aldıkça, affı zor, bedeli ağır yanlışlar yaptıkça, akla hayale geldiğinde bile ürküten nice tecrübeyi bizzat yaşadıkça, biliyorum, sen de anneni çok özlüyorsun! Çünkü anne, şefkattir. Ne yaparsan yap, pişmanlıkla eteğine sokulduğun her defasında, merhametle karşılayacak bir rahmet kapısıdır ana…

Etrafa bakıp da, hayra dair ümitlerini yitirdiğin, yaptığın ve yapacağın her işin boş olduğunu hissettiğin, bu vaziyetinden istifade edercesine, şeytanın etrafında cirit attığı ve seni ümitsizlik girdabında boğmaya çalıştığı demlerde… Her fitnesiyle karşı karşıya kaldığın, sadece seyretmeyip, üstelik bizzat rol aldığın, “âhir zaman” adlı trajik komedide payına hüzün düşünce, biliyorum, sen de anneni çok özlüyorsun! Besmeleyle çorba kaynatmasını, elleriyle pazen pijama dikmesini, gizli gizli ağlayıp, yakalanınca gülümsemesini… Çünkü anne, tebessümdür. Yüreği kan ağlasa da, sırf sen umutlan diye tebessüm edebilecek, belki tek çehredir ana…

Nihayet aklın başına gelip de, “Nasıl yaptım?!” sorusunu sorduğun, cinnetten sukûnete çıkıp, “neydi o Allah’ım!?” diye tekrarlayıp durduğun vakitlerde… Hani, doluya koyup taşırdığın, boşa koyup dolduramadığın yerlerde. Evdeki hesabının çarşıya uymadığı, feryatlarını kimselerin duymadığı, üstelik -olacak iş mi?!- Hak’tan bile ayrı kaldığını hissettiğin o en gariban saatlerde, biliyorum, sen de anneni çok özlüyorsun! Hani özlüyor da, kabrinin başına bile varamıyorsun. Öyle uzaktan uzağa, “anne!” diye seslenirken, aslında tirtir titreyen bir çocuk gibi, kış akşamlarındaki “o soba arkası huzûru” nu çağırıyorsun. Çünkü anne, sıcaklıktır. Dondurucu soğuklara benzeyen ihânetlerin öldürücü tesirinden koruyan, soluğuna soluk katan, nefesini açan, ıhlamur kokulu bir buğudur ana…

Saçına sakalına ak düştü, koca adam oldun diye, herkesin senden bir şeyler beklediği zamanlarda, cüssene bakıp büyüdüğünü düşünerek, omzuna hep yeni yükler bindirdiklerinde, taşımakta zorlandığın nice ağırlığın altında biraz yorgun, biraz da usanmış halde ilerlemeye çalışırken, biliyorum, sen de anneni çok özlüyorsun! Çünkü anne, “hep senden büyük olan” dır. Kaç yaşına gelirsen gel, karşısında küçücük bir çocuk, hatta mâsum bir bebekçik olabileceğin yegâne kimsedir ana…

Azarlaması, dövmesi, sevmesi, kucaklaması bir… Zira ne yaparsa yapsın, gönlünde hep koca bir sevgi ve şefkat dipdiridir! Eli şefkatle vurur, kalbi sevgiyle çarpar, dili rahmetle anar. Kaşlarını çatışı, yüzüne bakmayışı da aynı sebepten. Şimdi sen, Allah rızası için gözlerini çevirip, başka yerlere bakıyormuş gibi yaparken ve zorlu imtihanını başarıyla atlatmaya azmettiğin bu günlerde, bazen gücünün tükendiğini hissederken, işte o zamanlarda biliyorum, anneni çok özlüyorsun! Çünkü anne, diğergamlıktır. Nefsini, sevdiğinin nefsinden hep geride ve sevdiğini, kendinden hep önde ve ötede bilendir ana…

Sana su börekleri açmasını, ne istersen iste, hizmet ehli âşıklar gibi hemen yapmasını, geceler boyunca yanı başında oturarak sabahlamasını, kokusunu, sesini, sarıp sarmalamasını… Her üşüdüğünde tekrar tekrar ısıtmasını, her ağladığında gelip gözyaşlarını kurulamasını, üzgün olduğun zamanlarda, komiklikler yapmasını, düştüğünde, kendisi düşmüş gibi canı yanarak, ellerinden tutup kaldırmasını, sırf sana dua etmek için abdest almasını… Biliyorum, adım gibi biliyorum hem de, çok özlüyorsun! Çünkü anne, fedâkârlıktır. Yârândır, yârdır ana…

Madem bu kadar özlüyorsun, git de öp ellerinden. Tesbihi düşmüş, yüzüğü çıkmış, toprak altında kalmışsa da, yine de durma, öp! Fatihalarla, Yasinlerle… Sadaka-i câriye olacak amellerle, hayırlarla öp! Şerden kaçarak, hak yemeyerek, hatalarına Nasuh tevbeleri ederek öp! Özlem, kalbe doğuveren bir güneş gibidir. Sen, o güneşin önünü kesmeye çalışan nefsini, Hak yolunda kurban etmekle öp annenin ellerini! Kemiklerini sızlatacak yanlışlar yapmaktan kaçarak ve her daim hayır yolunda bir çığır açarak öp!

Sonra, her bir bûsenin hakkı için, şükre dur da de ki:

-Allah’ım! Bana, annem gibi sevecek hakikatli dostlar nasip eyle!

Duânın kabul edilip edilmediğini anlamak istersen, bir mürşidin bendesi olup olmadığına bak. Eğer sana, bir velînin elinden tutmak bahşedilmişse, bil ki annen gibi engin gönüllü bir dost lûtfedilmiştir. Çünkü mürşid-i kâmil, ümmetine karşı şefkati pek yüce olan bir peygamberin, Hazreti Muhammed Mustafa, sallallâhu aleyhi vesellemin vârisidir.

Andolsun size kendinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki sizin sıkıntıya uğramanız, ona çok ağır gelir. Çünkü o size çok düşkün, mü’minlere karşı çok şefkatli ve merhametlidir. (Tevbe, 128)

Biliyorum! Ne vakit kederden sızlasa kemiklerin, ne vakit başını düzeltme çabasıyla, arşı inletse duâların ve ne vakit, minicik kovasıyla koca bir yangını söndürmeye uğraşırken, kolu bacağı tutuşmuş bir karıncaya benzesen, mürşidini özlüyorsun! Çünkü mürşid, anadan da öte olan demektir. Kalbi kalbinle atan, canına lazım her ilmi, biiznillah okutandır. Hem tabib, hem mürebbî, hem kana can, hem câna teselli bir âlemdir mürşid. Toplayıp getirdiğimiz odunlar eğri büğrü olduğu halde, şefkat ve sevgisi gâlip gelerek, bize yine de “Bizim Yunus” diye seslenendir…
Şimdi durma da aklın varsa, mürşidinin dizinin dibinde güzelleşmeye bak. Zira dünyaya gelip annenin sıcaklığına kavuşman, nasıl dokuz aylık bir bebek olmanla mümkün idiyse, cennete girip cemâl ile huzura ermen de, nefsini kirlerinden arındırıp, kemâl bulmanla mümkündür. “Saf ve tertemiz bir bebek” olarak doğdun! “İmanlı ve ihlaslı bir insan” olarak öl!

Ve hiç durma! Fâsılasız dua et! De ki: Rabbim! Beni ve annemi, mürşîdime mâkes eyle! Lûtuf buyur da, günah kirine bulanmış uzuvlarım temizlensin! Anamın gül yanakları ve çilekeş elleri, himmet bûsesinden nasiplensin. Öpemeyeceğim, tutamayacağım bir yerde, kabrinde olsa bile Rabbim….. Amin.
Neslihan Nur Türk
yağmur
yağmur
Özel Üye
Özel Üye

Aktiflik :
Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... Left_bar_bleue999 / 999999 / 999Biliyorum Sen de Anneni Özlüyorsun... Right_bar_bleue

<b>Uyarı Seviyesi</b> Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 3962
<b>Puanı</b> Puanı : 4330
<b>Teşekkür</b> Teşekkür : 72
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 27/01/10