İsLaMCoKGuZeL FoRuMLaRı
İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı Uyeols10
Forumumuza Hoşgeldiniz Lütfen Bu Pencereyi Peygamber Efendimiz'e (S.A.V.) Salâvat Getirmeden Kapatmayınız "Allahümme Salli Alâ Seyyidina Muhammedin Ve Alâ Âli Seyyidina Muhammed"
İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı 291279.medium

Join the forum, it's quick and easy

İsLaMCoKGuZeL FoRuMLaRı
İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı Uyeols10
Forumumuza Hoşgeldiniz Lütfen Bu Pencereyi Peygamber Efendimiz'e (S.A.V.) Salâvat Getirmeden Kapatmayınız "Allahümme Salli Alâ Seyyidina Muhammedin Ve Alâ Âli Seyyidina Muhammed"
İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı 291279.medium
İsLaMCoKGuZeL FoRuMLaRı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Saat

Similar topics
    Mayıs 2024
    PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
      12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    2728293031  

Takvim Takvim

En son konular
    » Kötü Din Adamları
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptySalı Haz. 29, 2021 3:43 pm tarafından yağmur

» Gül’den hiç ders almıyor musun?
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptySalı Haz. 29, 2021 3:42 pm tarafından yağmur

» Kadir Geceniz Mübarek Olsun
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:51 pm tarafından yağmur

» Kadir Geceniz Mübarek Olsun
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:50 pm tarafından yağmur

» Elveda Ey Şehri Ramazan
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:48 pm tarafından yağmur

» Kadir Gecesinde :((
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:46 pm tarafından yağmur

» Ramazan-ı Şerif Giderken
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:44 pm tarafından yağmur

» Ateşten Lokma..!
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPaz Ara. 01, 2019 5:43 pm tarafından yağmur

» Kadir Suresi, Okunuşu ve Anlamı
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyCuma Mayıs 31, 2019 10:09 am tarafından yağmur

» Allah'ım (c.c.)
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:49 am tarafından yağmur

» En Güzel Duâlar ve Anlamları
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:48 am tarafından yağmur

» Amin
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:46 am tarafından yağmur

» Yetişin...
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:43 am tarafından yağmur

» Ramazan-ı Şerif Ne Demek ?
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:42 am tarafından yağmur

» Ramazan-ı Şerifiniz Mübarek Olsun
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:38 am tarafından yağmur

» Ya Rabbi (c.c.) Ateşten [Cehennemden] Azat Edilenlerden Eyle Bizleri
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:31 am tarafından yağmur

» Abdestten Sonra Yapılan Dualar (Arapça Türkçe)
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPaz Ara. 30, 2018 9:36 am tarafından yağmur

» Kendimden Kaçabilsem
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 8:11 pm tarafından yağmur

» Özleminle Ey Sevgili
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:43 pm tarafından yağmur

» Gönlümüzü, gülümüzü soldurma Allâh'ım!
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:28 pm tarafından yağmur

» Af Dilerim..
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:26 pm tarafından yağmur

» Ya Rabbah :(
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:19 pm tarafından yağmur

» Gül Efendim (S.A.V.)
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:13 pm tarafından yağmur

» Hayâdan ölen kişinin bedeni, sürmelenir..
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:12 pm tarafından yağmur

» Ey Yar (S.A.V.)
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:11 pm tarafından yağmur

» Onur, Can ve Mal Gibi Dokunulmazdır..
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:26 am tarafından yağmur

» O'nun (s.a.v) Ahlâkı Kur'an'dı.
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:26 am tarafından yağmur

» Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sallallahu aleyhi ve sellem)'i Sevmeliyiz..!
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:25 am tarafından yağmur

» Çağın Karanlığından Peygamberimizin Huzur'una?
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:22 am tarafından yağmur

» Şefaat Ya Rasulallah (Sallallahu Aleyhi Vesellem)
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:20 am tarafından yağmur

» Milletimizin ve Tüm İslâm Aleminin Mevlid Kandili Hakkımızda Hayırlara Vesile Olsun.
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:17 am tarafından yağmur

» Ya Rasulallah (SAV)
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:16 am tarafından yağmur

» Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Efendimiz'in Mübarek Doğum Günü "MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN"
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPtsi Kas. 19, 2018 7:53 am tarafından yağmur

» ❤Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun❤
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPtsi Kas. 19, 2018 7:45 am tarafından yağmur

» Minber’den Ötelere Bakış
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPerş. Kas. 15, 2018 10:47 am tarafından yağmur

» Örnek Hanımefendi Hz. Fatıma Radıyallahü anhâ
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPerş. Kas. 15, 2018 10:36 am tarafından yağmur

» Hayret Doğrusu
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPaz Ekim 07, 2018 4:04 pm tarafından yağmur

» Göz Kalbin Elçisidir
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPaz Ekim 07, 2018 3:56 pm tarafından yağmur

» Rabbül-âlemin, âşıklar için Yâr'dır..
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPaz Ekim 07, 2018 3:55 pm tarafından yağmur

» Her Sabah Sizden 8 Şey İsteniyor.!
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPaz Ekim 07, 2018 3:54 pm tarafından yağmur

» Başkaları Bilmese de Olur..
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPaz Ekim 07, 2018 1:16 pm tarafından yağmur

» Sohbet; Güzelle Güzeldir..
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPaz Ekim 07, 2018 1:15 pm tarafından yağmur

» İSLAM'IN KADINA VERDİĞİ DEĞER.. (Bir de bu açıdan düşünün..!)
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:26 pm tarafından yağmur

» BOZUK SİMİT PARALARI İLE CENNETİ SATINALMAK
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:24 pm tarafından yağmur

» Artan Pilav
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:24 pm tarafından yağmur

» Ömür Sermayesi..
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:21 pm tarafından yağmur

» Mecnun ve Devesi
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:20 pm tarafından yağmur

» Usta ve Şaşı Çırak..
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:18 pm tarafından yağmur

» İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPaz Eyl. 23, 2018 1:15 pm tarafından yağmur

» Bakî olan yalnız Allah (c.c.)’tır..
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı EmptyPaz Eyl. 23, 2018 1:12 pm tarafından yağmur

KUR’AN-I KERİM DİNLE

Mealli Kur'an Dinleyelim

Hadis-i Şerif

1-Âfetü’l ilmi ennisyanü: İlmin afeti unutmaktır.
    2-Ettuhuru şatru’l iman: Temizlik imanın yarısıdır.
    3-A’kilhâ ve tevekkel: (Deveyi) bağla ve tevekkül et.
    4-Sûmû tesihhû: Oruç tutun, sıhhat bulun.
    5-Es-salâtüimâdü’d dini: Namaz dinin direğidir.
    6-Talebü’l helalicihadün: Helal peşinde koşmak cihaddır.
    7-El-kelimü’ttayyibetü sadakatün: Güzel sözsadakadır.
    8-El cennetü tahte zılâli’ssüyuf: Cennet kılıçların gölgesialtındadır.
    9-El mecalisü bi’l emaneti: Meclislerdeki sözler emanettir.
    10-Ed-dellü alel hayri kefailihi:Hayra vesile olan yapan gibidir.
    11-El cennetü dâr-ül eshıya: Cennet cömertler yurdudur.
    12-Es- savmü nısf’us sabr: Oruç sabrın yarısıdır.
    13-Es sabru nısf’ul iman: Sabır imanın yarısıdır.
    14-Et tebessümü sadakatun: Tebessüm etmek sadakadır.

15-Es sabru miftahul ferec: Sabır, başarının anahtarıdır.
    16-Es sabru ınde sadmetül ula: Sabır, musi,betin ilk anındakidir.
    17-Efdalü’l ibadetiedvamuha: İbadetin efdali devamlı olanıdır.
    18-El Kur’anühüved deva: Kur’an, sırf devadır.
    19-Men samete reca: Dilini tutan kurtuldu.
    20-Re’sü’lhikmeti mehafetullah: Hikmetin başı Allah korkudur.
    21-El idetü atiyyetün: Vaad edilen verilmelidir.
    22-Ed duaü silahu’lmümin: Dua müminin silahıdır.
    23-İsmah yusmah leke: Müsamaha et ki sende göresin.
    24-Es salatü nur’ulmümin: Namaz müminin nurudur.
    25-En nedametü tevbetün: Pişmanlık tövbedir.
    26-El mescidü beytükülli takiyyin: Mescid, takva sahiplerininevidir.
    27-Ed dinü en nasiha: Din nasihattir.
    28-Ed duaü hüvelibadetü: Dua ibadettir.

29-Elcümuatü haccü’l mesakin: Cumafakirlerin haccıdır.
    30-Hüsnü’ssuali nısfu’l ilim: Güzel soru, ilmin yarıdır.
    31-Es selamü kable’lkelam: Önce selam, sonra kelam.
    32-İzâ gadibte fe’skut: Öfkelendiğinde sus.
    33-Kesretü’d dahikitumitül kalb: Çok gülmek kalbiöldürür.
    34-Es savmu cünnetün: Oruç kalkandır.

35-Es subhatü temneu’r rızk: Sabah uykusu, rızka engeldir.
    36-El hamrüummü’l habais: İçki,kötülüklerin anasıdır.
    37-Zina’l uyûni en nazaru: gözlerin zinası bakmaktır.
    38-El kanâatümâlün la yenfedü: Kanaat bitmez birsermayedir.
    39-El hayaü minel iman:Hayâ(utanma duygusu) imandandır.
    40-El mer’üala dini halilihi: Kişi, arkadaşının diniüzeredir.

Giriş yap

Şifremi unuttum

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Istatistikler
    Toplam 2058 kayıtlı kullanıcımız var
    Son kaydolan kullanıcımız: emrec77

Kullanıcılarımız toplam 11851 mesaj attılar bunda 4572 konu

İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı

İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı Empty İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı

Mesaj tarafından yağmur Salı Ara. 07, 2010 8:34 pm

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Allah’ım! Ben zenginken fakirim; fakirken nasıl fakir olamam?! Ben bilgime rağmen son derece cahilim; bilgisiz olunca nasıl cahil olmam?

Allah’ım! Ben alçaklığıma ve cimriliğime uygun davranışlar, sen de zenginlik ve cömertliğine uygun davranışlar gösteriyorsun.

Allah’ım! Ben güzel bir şey ortaya koymuşsam, bu senin âlicenaplığındandır; üzerimde minnet hakkın vardır. Yok, kötü bir şey ortaya koymuşsam, bu da senin adaletindendir; aleyhime delil göstermek de ancak senin hakkındır.

Allah’ım! Sen benim ezeli vekilim olduğun halde beni nefsime nasıl ısmarlarsın? Sen benim biricik yardımcım iken, haksızlık ve zillete nasıl uğrarım? Sen bana lütuf ve ihsanlarını sürekli sunarken, ben nasıl zarar eder ve kaybederim?

İşte ben sana olan ihtiyacımla sana tevessül ediyorum. Mümkün olmayan bir hal ile sana nasıl tevessül edeyim? Sana gizli olmayan halimi sana nasıl şikayet edeyim? Kalbimdeki sence bilinen sırlarımı sana nasıl açıklayayım? Benim ümit ve beklentilerim, elçilerin hükümdara yürüyerek gelmeleri gibi sana geldiği halde nasıl ziyana uğrarım? Benim durumum seninle var ve sana dönük iken nasıl güzel olmaz?

Allah’ım! Benim şu koyu cahilliğime rağmen lütfun bana ne kadar çoktur! Şu kötülük ve suçlarıma rağmen bana karşı ne kadar merhametlisin!

Allah’ım! Sen bana ne kadar yakınsın ve ben senden ne kadar uzağım!

Allah’ım! Bana karşı şefkat ve merhametin ne büyüktür! Bütün bunlara rağmen beni senden alıkoyup, uzaklaştıran nedir?

Allah’ım! Alçaklığım, hor ve zelil oluşum konuşmamı engelliyorsa da senin zenginlik ve cömertliğin beni konuşturuyor. Kötü hal ve hareketlerim, beni ümitsizliğe düşürüyorsa da ihsanın ümit veriyor.

Allah’ım! Güzellikleri bile kötülük olan insanın, kusurları nasıl kötülük olmaz. Gerçekleri bile kuru iddialardan ibaret olan insanların kuru iddiaları nasıl olur?

Allah’ım! Sen kahhar iken ben nasıl gayret ederim? Sonra nasıl gayret etmem ki, sen emrediyorsun.

Allah’ım! Beni sana kavuşturacak bir hizmetle huzurunda durdur.

Allah’ım! Var olmak için sana muhtaç olan, senin varlığına nasıl delil olabilir? Gizli değilsin ki, seni gösterecek bir kanıta ihtiyacın olsun. Uzak değilsin ki, varlıklar sana ulaştıracak birer rehber olsunlar.

Allah’ım! Seni kendi üzerinde gözetleyici kabul etmeyen göz kördür. Sevginden nasiplendirmediğin kulun ticareti de zarar etmiştir.

Allah’ım! Zelil ve hakir durumum sana gizli değildir. Rızanı kazanmayı senden ister, seni sana delil getiririm. Sen de bana nurunla yolunu göster ve doğru bir kullukla beni huzurunda durdur.

Allah’ım! Hazinende ki gizli ilimden bana da öğret ve beni korunmuş bulunan ism-i şerifinin sırrı ile koru.

Allah’ım! Beni sana yakın olanların hakikatleriyle hakikate ulaştır ve cezbe sahiplerinin yollarında yolcu kıl.

Allah’ım! Beni tedbirinle tedbirde bulunmaktan ve benim için seçtiğinle seçme zahmetinden kurtar. Beni çaresizliğimin merkezinde durdur.

Allah’ım! Beni nefsimin zilletinden çıkar. Kabrimin yerle yeksan olacağı zaman gelip çatmadan önce şüphe ve şirkimden beni arındır.

Allah’ım! Yalnızca senden yardım istiyorum. Bana yardım et. Sadece sana güvenip dayanıyorum. Beni senden başkasına ısmarlama. Yalnızca senden istiyorum. Beni isteklerimde boş çıkarma. Senin zenginlik ve cömertliğine değer veriyor ve rağbet ediyorum. Beni mahrum etme. Zatı Cenabına intisap ediyorum. Beni lütfundan uzaklaştırma. Sadece senin kapında duruyorum. Beni kapından kovma!

Allah’ım! Kaza ve kader bana galip geldi. Nefsani özlem ve arzular, beni bağladı. Sen bana yardımcı ol. Beni zenginlik ve cömertliğinle zenginleştir ki, seninle isteklerim son bulsun. Sen ki, veli kullarının kalplerinde marifet nurlarını yaktın da onlar seni tanıyıp, birlediler. Sen ki, dostlarının kalplerinden kendinden başkasını çıkardın da senden başkasını sevmediler. Bütün varlıklar onları ürküttüğünde sen onların dostu oldun. Sen ki, onları doğru yoluna erdirdin de hakikat kendilerine belli oldu.

Seni kaybeden neyi bulmuştur? Seni bulan neyi kaybetmiştir? Seni bırakıp senden başkasından hoşnut olan kimse ziyana uğramıştır. Senden yüz çevirerek başkasına yönelen zarar etmiştir.

Sen henüz lütuf ve iyiliklerini sürdürüp dururken, senden başkasına nasıl ümit bağlanır? Sen cömertliğini değiştirmediğin halde senden başkasından nasıl istenir?

Ey dostlarına dostluğun hazzını tattırıp da dostlarının huzurunda saygı ile durdukları zat! Ey veli kullarına heybetinin elbiselerini giydirip de onların kendi izzetiyle izzet bularak huzurunda durdukları zat! Sen, seni zikredenler henüz varlık dünyasında görünmezden önce onları zikredensin. İbadet ehli insanlar sana ibadetle yönelmezden önce onlara ihsanda bulunansın. İsteyenler henüz istemeden önce dileklerini yerine getirensin. Bize bağışı çok olansın.

Beni rahmetinle sana yakınlaştır ki, sana ulaşabileyim. Beni cömertliğinin cazibesiyle kendine doğru çek ki, sana doğru gelebileyim.

Allah’ım ! Sana ne kadar karşı gelip, isyan etsem de rahmetinden ümidim kesilmez. Sana ne kadar ibadet etsem de korkum benden ayrılmaz. Beni gördüğüm her şey sana sevk etti. Zenginlik ve cömertliğine dair verdiğin ilim, beni kapında durdurdu. Sen benim ümidimken, benim ümidim nasıl boşa çıkar? Ben sadece sana dayanıp güvenirken, ben bu güvenimle nasıl hor hakir düşürülürüm?

Sen beni zilletin ortasına düşürmüşken, ben nasıl izzet umabilirim? Sen beni kendine ait gösterirken, ben nasıl izzetli olmayı ümit etmem? Sen beni yoksulluk içinde bırakırken, ben nasıl fakir olmam? Beni cömertliğiyle zenginleştiren sen iken nasıl fakir olabilirim?

Senden başka ilah yoktur. Sen her şeye kendini tanıttığın için seni bilmeyen kalmadı. Bana da her şeyde kendini tanıttığın için seni her şeyde gördüm.

Ey Rahmaniyyetiyle arşının üzerinde hükümran olup da Rahmaniyyetinden arşın yok olduğu zat! Nitekim alemler de senin arşında yok olmuştur. Eserleri eserlerle yok ettin. Gökler gibi nurlarınla da sana yabancı olan ne varsa yok ettin.

Ey izzetinin gölgelerinde gözlerden ırak olan zat! Ey bütün sıfatlarıyla tecelli eden zat! Bütün eşyada meydanda olduğun halde nasıl gizlenebilirsin? Her an gözetleyici ve şahit olduğun halde nasıl kaybolursun?

Allah, ümmi, temiz ve zeki olan Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’i ve ailesini rahmetiyle bürüsün. Öyle bir rahmetle ki, düğümler onunla çözülür, üzüntüler onunla son bulur. Zararlar onunla giderilir. Ve zor işler onunla kolaylaşır. Ey alemlerin Rabbi! Seni ve Rasulünü hoşnut eden ve sebebiyle bizden de razı olduğun bir rahmetle onu kuşat. Amin!

Kaynak: “Gelin Tacı Hasta Kalplerin İlacı” (S:125-129) İbn Ataullah El- İskenderi
    yağmur
    yağmur
    Özel Üye
    Özel Üye

Aktiflik :
    İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı Left_bar_bleue999 / 999999 / 999İbn Ataullah El- İskenderi’nin Allah’a Niyazı Right_bar_bleue

<b>Uyarı Seviyesi</b> Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok
    <b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 3962
    <b>Puanı</b> Puanı : 4330
    <b>Teşekkür</b> Teşekkür : 72
    <b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 27/01/10

- Similar topics