İsLaMCoKGuZeL FoRuMLaRı
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM Uyeols10
Forumumuza Hoşgeldiniz Lütfen Bu Pencereyi Peygamber Efendimiz'e (S.A.V.) Salâvat Getirmeden Kapatmayınız "Allahümme Salli Alâ Seyyidina Muhammedin Ve Alâ Âli Seyyidina Muhammed"
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM 291279.medium

Join the forum, it's quick and easy

İsLaMCoKGuZeL FoRuMLaRı
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM Uyeols10
Forumumuza Hoşgeldiniz Lütfen Bu Pencereyi Peygamber Efendimiz'e (S.A.V.) Salâvat Getirmeden Kapatmayınız "Allahümme Salli Alâ Seyyidina Muhammedin Ve Alâ Âli Seyyidina Muhammed"
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM 291279.medium
İsLaMCoKGuZeL FoRuMLaRı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Saat

Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

En son konular
» Kötü Din Adamları
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptySalı Haz. 29, 2021 3:43 pm tarafından yağmur

» Gül’den hiç ders almıyor musun?
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptySalı Haz. 29, 2021 3:42 pm tarafından yağmur

» Kadir Geceniz Mübarek Olsun
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:51 pm tarafından yağmur

» Kadir Geceniz Mübarek Olsun
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:50 pm tarafından yağmur

» Elveda Ey Şehri Ramazan
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:48 pm tarafından yağmur

» Kadir Gecesinde :((
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:46 pm tarafından yağmur

» Ramazan-ı Şerif Giderken
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:44 pm tarafından yağmur

» Ateşten Lokma..!
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPaz Ara. 01, 2019 5:43 pm tarafından yağmur

» Kadir Suresi, Okunuşu ve Anlamı
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyCuma Mayıs 31, 2019 10:09 am tarafından yağmur

» Allah'ım (c.c.)
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:49 am tarafından yağmur

» En Güzel Duâlar ve Anlamları
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:48 am tarafından yağmur

» Amin
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:46 am tarafından yağmur

» Yetişin...
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:43 am tarafından yağmur

» Ramazan-ı Şerif Ne Demek ?
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:42 am tarafından yağmur

» Ramazan-ı Şerifiniz Mübarek Olsun
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:38 am tarafından yağmur

» Ya Rabbi (c.c.) Ateşten [Cehennemden] Azat Edilenlerden Eyle Bizleri
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:31 am tarafından yağmur

» Abdestten Sonra Yapılan Dualar (Arapça Türkçe)
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPaz Ara. 30, 2018 9:36 am tarafından yağmur

» Kendimden Kaçabilsem
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 8:11 pm tarafından yağmur

» Özleminle Ey Sevgili
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:43 pm tarafından yağmur

» Gönlümüzü, gülümüzü soldurma Allâh'ım!
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:28 pm tarafından yağmur

» Af Dilerim..
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:26 pm tarafından yağmur

» Ya Rabbah :(
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:19 pm tarafından yağmur

» Gül Efendim (S.A.V.)
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:13 pm tarafından yağmur

» Hayâdan ölen kişinin bedeni, sürmelenir..
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:12 pm tarafından yağmur

» Ey Yar (S.A.V.)
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:11 pm tarafından yağmur

» Onur, Can ve Mal Gibi Dokunulmazdır..
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:26 am tarafından yağmur

» O'nun (s.a.v) Ahlâkı Kur'an'dı.
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:26 am tarafından yağmur

» Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sallallahu aleyhi ve sellem)'i Sevmeliyiz..!
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:25 am tarafından yağmur

» Çağın Karanlığından Peygamberimizin Huzur'una?
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:22 am tarafından yağmur

» Şefaat Ya Rasulallah (Sallallahu Aleyhi Vesellem)
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:20 am tarafından yağmur

» Milletimizin ve Tüm İslâm Aleminin Mevlid Kandili Hakkımızda Hayırlara Vesile Olsun.
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:17 am tarafından yağmur

» Ya Rasulallah (SAV)
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:16 am tarafından yağmur

» Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Efendimiz'in Mübarek Doğum Günü "MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN"
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 7:53 am tarafından yağmur

» ❤Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun❤
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 7:45 am tarafından yağmur

» Minber’den Ötelere Bakış
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPerş. Kas. 15, 2018 10:47 am tarafından yağmur

» Örnek Hanımefendi Hz. Fatıma Radıyallahü anhâ
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPerş. Kas. 15, 2018 10:36 am tarafından yağmur

» Hayret Doğrusu
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPaz Ekim 07, 2018 4:04 pm tarafından yağmur

» Göz Kalbin Elçisidir
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPaz Ekim 07, 2018 3:56 pm tarafından yağmur

» Rabbül-âlemin, âşıklar için Yâr'dır..
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPaz Ekim 07, 2018 3:55 pm tarafından yağmur

» Her Sabah Sizden 8 Şey İsteniyor.!
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPaz Ekim 07, 2018 3:54 pm tarafından yağmur

» Başkaları Bilmese de Olur..
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPaz Ekim 07, 2018 1:16 pm tarafından yağmur

» Sohbet; Güzelle Güzeldir..
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPaz Ekim 07, 2018 1:15 pm tarafından yağmur

» İSLAM'IN KADINA VERDİĞİ DEĞER.. (Bir de bu açıdan düşünün..!)
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:26 pm tarafından yağmur

» BOZUK SİMİT PARALARI İLE CENNETİ SATINALMAK
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:24 pm tarafından yağmur

» Artan Pilav
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:24 pm tarafından yağmur

» Ömür Sermayesi..
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:21 pm tarafından yağmur

» Mecnun ve Devesi
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:20 pm tarafından yağmur

» Usta ve Şaşı Çırak..
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:18 pm tarafından yağmur

» İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPaz Eyl. 23, 2018 1:15 pm tarafından yağmur

» Bakî olan yalnız Allah (c.c.)’tır..
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM EmptyPaz Eyl. 23, 2018 1:12 pm tarafından yağmur

KUR’AN-I KERİM DİNLE

Mealli Kur'an Dinleyelim

Hadis-i Şerif

1-Âfetü’l ilmi ennisyanü: İlmin afeti unutmaktır.
2-Ettuhuru şatru’l iman: Temizlik imanın yarısıdır.
3-A’kilhâ ve tevekkel: (Deveyi) bağla ve tevekkül et.
4-Sûmû tesihhû: Oruç tutun, sıhhat bulun.
5-Es-salâtüimâdü’d dini: Namaz dinin direğidir.
6-Talebü’l helalicihadün: Helal peşinde koşmak cihaddır.
7-El-kelimü’ttayyibetü sadakatün: Güzel sözsadakadır.
8-El cennetü tahte zılâli’ssüyuf: Cennet kılıçların gölgesialtındadır.
9-El mecalisü bi’l emaneti: Meclislerdeki sözler emanettir.
10-Ed-dellü alel hayri kefailihi:Hayra vesile olan yapan gibidir.
11-El cennetü dâr-ül eshıya: Cennet cömertler yurdudur.
12-Es- savmü nısf’us sabr: Oruç sabrın yarısıdır.
13-Es sabru nısf’ul iman: Sabır imanın yarısıdır.
14-Et tebessümü sadakatun: Tebessüm etmek sadakadır.

15-Es sabru miftahul ferec: Sabır, başarının anahtarıdır.
16-Es sabru ınde sadmetül ula: Sabır, musi,betin ilk anındakidir.
17-Efdalü’l ibadetiedvamuha: İbadetin efdali devamlı olanıdır.
18-El Kur’anühüved deva: Kur’an, sırf devadır.
19-Men samete reca: Dilini tutan kurtuldu.
20-Re’sü’lhikmeti mehafetullah: Hikmetin başı Allah korkudur.
21-El idetü atiyyetün: Vaad edilen verilmelidir.
22-Ed duaü silahu’lmümin: Dua müminin silahıdır.
23-İsmah yusmah leke: Müsamaha et ki sende göresin.
24-Es salatü nur’ulmümin: Namaz müminin nurudur.
25-En nedametü tevbetün: Pişmanlık tövbedir.
26-El mescidü beytükülli takiyyin: Mescid, takva sahiplerininevidir.
27-Ed dinü en nasiha: Din nasihattir.
28-Ed duaü hüvelibadetü: Dua ibadettir.

29-Elcümuatü haccü’l mesakin: Cumafakirlerin haccıdır.
30-Hüsnü’ssuali nısfu’l ilim: Güzel soru, ilmin yarıdır.
31-Es selamü kable’lkelam: Önce selam, sonra kelam.
32-İzâ gadibte fe’skut: Öfkelendiğinde sus.
33-Kesretü’d dahikitumitül kalb: Çok gülmek kalbiöldürür.
34-Es savmu cünnetün: Oruç kalkandır.

35-Es subhatü temneu’r rızk: Sabah uykusu, rızka engeldir.
36-El hamrüummü’l habais: İçki,kötülüklerin anasıdır.
37-Zina’l uyûni en nazaru: gözlerin zinası bakmaktır.
38-El kanâatümâlün la yenfedü: Kanaat bitmez birsermayedir.
39-El hayaü minel iman:Hayâ(utanma duygusu) imandandır.
40-El mer’üala dini halilihi: Kişi, arkadaşının diniüzeredir.

Giriş yap

Şifremi unuttum

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Istatistikler
Toplam 2058 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: emrec77

Kullanıcılarımız toplam 11851 mesaj attılar bunda 4572 konu

EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM

EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM Empty EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM

Mesaj tarafından ZÜMRÜT Perş. Eyl. 30, 2010 7:08 pm

EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDEYİM
Gazetenin haftalık ekinde okuduğum bir yazıdan çok etkilenmiştim.Yazı''Allah Resulü(sav) evimize gelse'' diye başlıyordu.Peygamberimizin(sav)bu zamana gelmesi eminim onu çok incitirdi.Çünkü,Onun ve Ashabının yaşam şeklini kitaplarda okurken,bizimkinden çok farklı olduğunu görüyordum.Peki ben Onun yaşadığı zamana gitsem...Ve hayal ettim.
Medine'deyim.Allah Resulü(sav) ile beraberim ve o güller güzeli oturmuş ashabı ile sohbet etmekte.Her biri sanki başının üzerinde bir kuş ve uçacakmış gibi hareketsizce ve edeple onu dinliyorlar,ve seslerini hiç yükseltmiyorlar onun yanında bir edepsizlikde bulunmuyorlar,amellerinin boşa gitmesinden korkuyorlar.Ne hoş şeyler konuşuyorlar,soruları bile çok farklı.Allah cc katında amellerinin en faziletlisi nedir diye soruyorlar,Şirkten nasıl korunacaklarını soruyorlar falan ayetinde açıklamasını istiyorlar.
Kendimi düşünüyorum.Arkadaşlarımla neler konuştumu,bilmem hangi magazinin,hangi dizinin,hangi modellerin kıyafetleri ve benzeri şeyler...Az sonra Ebu Hureyre geliyor meclise..Açlıkdan karnına taş bağlamış.Ben onun aç olduğunu sanıyorum,ama o öğrendiği bilgilerin zihninde kalması için dua isteme telaşında.Duası kabul oluyor.
Peki ben dualarımda neler istiyorum,başımı yere eğmekten başka çarem yok.O bilgiyi istiyordu fakat ben bilgileri geri tepiyordum gözlerimi ve kulaklarımı ilahi hakikate kapamış gibiydim.
Yolculuğum devam ediyor,Medine halkı işini gücünü bırakmış camiye koşmuş,saflar sık ve düzgün,cami tıklım tıklım dolu.Ben bu kalabalığı konserlerde görmeye alışığım.Namaz içim işimi ve gücümü bırakamadığım,bazen sabah programlardan dolayı namazları bile aksattığımı hatırlıyorum.Yaptığım saygısılığın dehşeti ile titriyorum.Öğlen bir davete gidiyoruz,kumlar ve taşlar ayağıma batıyor inanılmaz canım acıyor.Onlara bakamıyorum yalın ayağı fakat hallerinden memnunlar.Aklıma giydiğim en rahat ortopedik ayakkabılar geliyor utanıyorum.Yolda çocukları görüyorum demek mutlu olmak için bunlara çok da ihtiyaç yok.Davette lüks yemekleri beklerken arpa yemeği,sirke hurma geldi.Aman Allahım bunlar mı yenecekti?Biz yemeklerden yemek beğenemezken onlar ne yiyorlardı?
Akşam Peygamberimizin(sav)evindeyim.Yemek yenmedi.Biraz yiyecek vardı o da kapıya gelen fakire verildi.Şimdi açlıkdan nasıl uyuyacaktım?Yattığım yerde ne rahat bir yatak,nede yastık var.Hasırın üzerinde yattıkSabah kalktığımda her tarafım tutulmuştu.Pysa ki Resulü Kibriya Efendimiz(sav) herzaman hasırın üzerinde yatarmış.HZ.Ömer gelip Ey Allah Resulü;Bu hasırın üzerinde yatmasan,rahat yatakların üzerinde yatsan olmaz mı?Devlet başkanları bile rahat yataklarda yatıyorlar.Ey Ömer bu dünyadaki nimetler gelip geçicidir.Bu dünya onlar için rahatlık,bizim içinse zahmet.Onun için bu rahatlıkları bize cennetde verilecektir.Bu yüzden Peygamberimiz (sav) geçici dünyayı elinin tersiyle itmiş,onun yerine baki olan cennet hayatını seçmişti.
Dünya hayatını bir ağaç gölgesine benzetiyordu.Peki ben neden böyle düşünemiyordum?O gece her kalktığımda iki cihanın sultanını namazını kılarken gördüm.Belkide hiç uyumamıştı bile.''Rabbine şükreden kul olmayayım mı?'' diyordu.
Peki ya gündüz namaz kılmaya üşenen ben,nasıl olacaktı da gece namaz kılacaktım.Gün ışıyordu,aklım karmakarışıktı.Gül kokulu hayallerim soluklaşarak uzaklaşırken,burnumda onun güzel kokusu,aklımda ise beni yakan sorular vardı.
Ben gül diyarında ebediyen kalabilir miydim?Buna inancım ve isteğim var mıydı?
Ona layık olmadığımı bir kez daha anlamışken,ondan hangi yüzle şefaat dileyebilirdim?Bu dünyada onun gibi yaşamamışken,ona komşu olmayı nasıl isteyebilirdim?
Peygamberimiz Efendimiz(sav) bizim eve gelse onu hemen içeri alırım,seyrettiğimiz boş şeylere veya boş okuduğumuz dergileri kaldırı saklardım.O görmesin ve üzülmesin diye.Ya da direk Onu içeri alır,Ona hemen hizmetde bulunurdum,sırf bizden memnun kasın diye.
Peki O anlamayacak mıydı iç halimizin nerelerde olduğunu kalb gözü görmeyecek miydi?Neyi kimden saklıyoruz ki?O görmeyecek miydi biz sussak da kalbimizdeki katran karalıklarına hapsolduğumuzu?
Yolculuğum bitti ve ben utanıyorum halimden tertemiz dünyaya gelip şimdi ne haldeyiz utanıyorum kendime nefsime yaptığım zulümlerden...

ZÜMRÜT
ZÜMRÜT
Özel Üye
Özel Üye

Aktiflik :
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM Left_bar_bleue999 / 999999 / 999EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM Right_bar_bleue

<b>Uyarı Seviyesi</b> Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 1882
<b>Puanı</b> Puanı : 1360
<b>Teşekkür</b> Teşekkür : 73
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/09/10

EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM Empty Geri: EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM

Mesaj tarafından ZÜMRÜT Perş. Eyl. 30, 2010 7:11 pm

Bu yazıyı bir öğrencimiz yazmış arkadaşlar umarım hepimiz kendimize düşen hisseyi alırız bu yazıdan
ZÜMRÜT
ZÜMRÜT
Özel Üye
Özel Üye

Aktiflik :
EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM Left_bar_bleue999 / 999999 / 999EFENDİMİZİN (SAV) MEDİNESİNDE YOLCULUKTAYIM Right_bar_bleue

<b>Uyarı Seviyesi</b> Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 1882
<b>Puanı</b> Puanı : 1360
<b>Teşekkür</b> Teşekkür : 73
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/09/10