İsLaMCoKGuZeL FoRuMLaRı
HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK Uyeols10
Forumumuza Hoşgeldiniz Lütfen Bu Pencereyi Peygamber Efendimiz'e (S.A.V.) Salâvat Getirmeden Kapatmayınız "Allahümme Salli Alâ Seyyidina Muhammedin Ve Alâ Âli Seyyidina Muhammed"
HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK 291279.medium

Join the forum, it's quick and easy

İsLaMCoKGuZeL FoRuMLaRı
HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK Uyeols10
Forumumuza Hoşgeldiniz Lütfen Bu Pencereyi Peygamber Efendimiz'e (S.A.V.) Salâvat Getirmeden Kapatmayınız "Allahümme Salli Alâ Seyyidina Muhammedin Ve Alâ Âli Seyyidina Muhammed"
HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK 291279.medium
İsLaMCoKGuZeL FoRuMLaRı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Saat

Similar topics
    Nisan 2024
    PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930     

Takvim Takvim

En son konular
    » Kötü Din Adamları
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptySalı Haz. 29, 2021 3:43 pm tarafından yağmur

» Gül’den hiç ders almıyor musun?
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptySalı Haz. 29, 2021 3:42 pm tarafından yağmur

» Kadir Geceniz Mübarek Olsun
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:51 pm tarafından yağmur

» Kadir Geceniz Mübarek Olsun
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:50 pm tarafından yağmur

» Elveda Ey Şehri Ramazan
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:48 pm tarafından yağmur

» Kadir Gecesinde :((
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:46 pm tarafından yağmur

» Ramazan-ı Şerif Giderken
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:44 pm tarafından yağmur

» Ateşten Lokma..!
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPaz Ara. 01, 2019 5:43 pm tarafından yağmur

» Kadir Suresi, Okunuşu ve Anlamı
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyCuma Mayıs 31, 2019 10:09 am tarafından yağmur

» Allah'ım (c.c.)
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:49 am tarafından yağmur

» En Güzel Duâlar ve Anlamları
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:48 am tarafından yağmur

» Amin
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:46 am tarafından yağmur

» Yetişin...
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:43 am tarafından yağmur

» Ramazan-ı Şerif Ne Demek ?
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:42 am tarafından yağmur

» Ramazan-ı Şerifiniz Mübarek Olsun
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:38 am tarafından yağmur

» Ya Rabbi (c.c.) Ateşten [Cehennemden] Azat Edilenlerden Eyle Bizleri
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:31 am tarafından yağmur

» Abdestten Sonra Yapılan Dualar (Arapça Türkçe)
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPaz Ara. 30, 2018 9:36 am tarafından yağmur

» Kendimden Kaçabilsem
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 8:11 pm tarafından yağmur

» Özleminle Ey Sevgili
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:43 pm tarafından yağmur

» Gönlümüzü, gülümüzü soldurma Allâh'ım!
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:28 pm tarafından yağmur

» Af Dilerim..
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:26 pm tarafından yağmur

» Ya Rabbah :(
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:19 pm tarafından yağmur

» Gül Efendim (S.A.V.)
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:13 pm tarafından yağmur

» Hayâdan ölen kişinin bedeni, sürmelenir..
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:12 pm tarafından yağmur

» Ey Yar (S.A.V.)
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:11 pm tarafından yağmur

» Onur, Can ve Mal Gibi Dokunulmazdır..
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:26 am tarafından yağmur

» O'nun (s.a.v) Ahlâkı Kur'an'dı.
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:26 am tarafından yağmur

» Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sallallahu aleyhi ve sellem)'i Sevmeliyiz..!
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:25 am tarafından yağmur

» Çağın Karanlığından Peygamberimizin Huzur'una?
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:22 am tarafından yağmur

» Şefaat Ya Rasulallah (Sallallahu Aleyhi Vesellem)
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:20 am tarafından yağmur

» Milletimizin ve Tüm İslâm Aleminin Mevlid Kandili Hakkımızda Hayırlara Vesile Olsun.
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:17 am tarafından yağmur

» Ya Rasulallah (SAV)
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:16 am tarafından yağmur

» Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Efendimiz'in Mübarek Doğum Günü "MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN"
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPtsi Kas. 19, 2018 7:53 am tarafından yağmur

» ❤Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun❤
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPtsi Kas. 19, 2018 7:45 am tarafından yağmur

» Minber’den Ötelere Bakış
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPerş. Kas. 15, 2018 10:47 am tarafından yağmur

» Örnek Hanımefendi Hz. Fatıma Radıyallahü anhâ
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPerş. Kas. 15, 2018 10:36 am tarafından yağmur

» Hayret Doğrusu
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPaz Ekim 07, 2018 4:04 pm tarafından yağmur

» Göz Kalbin Elçisidir
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPaz Ekim 07, 2018 3:56 pm tarafından yağmur

» Rabbül-âlemin, âşıklar için Yâr'dır..
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPaz Ekim 07, 2018 3:55 pm tarafından yağmur

» Her Sabah Sizden 8 Şey İsteniyor.!
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPaz Ekim 07, 2018 3:54 pm tarafından yağmur

» Başkaları Bilmese de Olur..
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPaz Ekim 07, 2018 1:16 pm tarafından yağmur

» Sohbet; Güzelle Güzeldir..
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPaz Ekim 07, 2018 1:15 pm tarafından yağmur

» İSLAM'IN KADINA VERDİĞİ DEĞER.. (Bir de bu açıdan düşünün..!)
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:26 pm tarafından yağmur

» BOZUK SİMİT PARALARI İLE CENNETİ SATINALMAK
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:24 pm tarafından yağmur

» Artan Pilav
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:24 pm tarafından yağmur

» Ömür Sermayesi..
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:21 pm tarafından yağmur

» Mecnun ve Devesi
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:20 pm tarafından yağmur

» Usta ve Şaşı Çırak..
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:18 pm tarafından yağmur

» İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPaz Eyl. 23, 2018 1:15 pm tarafından yağmur

» Bakî olan yalnız Allah (c.c.)’tır..
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK EmptyPaz Eyl. 23, 2018 1:12 pm tarafından yağmur

KUR’AN-I KERİM DİNLE

Mealli Kur'an Dinleyelim

Hadis-i Şerif

1-Âfetü’l ilmi ennisyanü: İlmin afeti unutmaktır.
    2-Ettuhuru şatru’l iman: Temizlik imanın yarısıdır.
    3-A’kilhâ ve tevekkel: (Deveyi) bağla ve tevekkül et.
    4-Sûmû tesihhû: Oruç tutun, sıhhat bulun.
    5-Es-salâtüimâdü’d dini: Namaz dinin direğidir.
    6-Talebü’l helalicihadün: Helal peşinde koşmak cihaddır.
    7-El-kelimü’ttayyibetü sadakatün: Güzel sözsadakadır.
    8-El cennetü tahte zılâli’ssüyuf: Cennet kılıçların gölgesialtındadır.
    9-El mecalisü bi’l emaneti: Meclislerdeki sözler emanettir.
    10-Ed-dellü alel hayri kefailihi:Hayra vesile olan yapan gibidir.
    11-El cennetü dâr-ül eshıya: Cennet cömertler yurdudur.
    12-Es- savmü nısf’us sabr: Oruç sabrın yarısıdır.
    13-Es sabru nısf’ul iman: Sabır imanın yarısıdır.
    14-Et tebessümü sadakatun: Tebessüm etmek sadakadır.

15-Es sabru miftahul ferec: Sabır, başarının anahtarıdır.
    16-Es sabru ınde sadmetül ula: Sabır, musi,betin ilk anındakidir.
    17-Efdalü’l ibadetiedvamuha: İbadetin efdali devamlı olanıdır.
    18-El Kur’anühüved deva: Kur’an, sırf devadır.
    19-Men samete reca: Dilini tutan kurtuldu.
    20-Re’sü’lhikmeti mehafetullah: Hikmetin başı Allah korkudur.
    21-El idetü atiyyetün: Vaad edilen verilmelidir.
    22-Ed duaü silahu’lmümin: Dua müminin silahıdır.
    23-İsmah yusmah leke: Müsamaha et ki sende göresin.
    24-Es salatü nur’ulmümin: Namaz müminin nurudur.
    25-En nedametü tevbetün: Pişmanlık tövbedir.
    26-El mescidü beytükülli takiyyin: Mescid, takva sahiplerininevidir.
    27-Ed dinü en nasiha: Din nasihattir.
    28-Ed duaü hüvelibadetü: Dua ibadettir.

29-Elcümuatü haccü’l mesakin: Cumafakirlerin haccıdır.
    30-Hüsnü’ssuali nısfu’l ilim: Güzel soru, ilmin yarıdır.
    31-Es selamü kable’lkelam: Önce selam, sonra kelam.
    32-İzâ gadibte fe’skut: Öfkelendiğinde sus.
    33-Kesretü’d dahikitumitül kalb: Çok gülmek kalbiöldürür.
    34-Es savmu cünnetün: Oruç kalkandır.

35-Es subhatü temneu’r rızk: Sabah uykusu, rızka engeldir.
    36-El hamrüummü’l habais: İçki,kötülüklerin anasıdır.
    37-Zina’l uyûni en nazaru: gözlerin zinası bakmaktır.
    38-El kanâatümâlün la yenfedü: Kanaat bitmez birsermayedir.
    39-El hayaü minel iman:Hayâ(utanma duygusu) imandandır.
    40-El mer’üala dini halilihi: Kişi, arkadaşının diniüzeredir.

Giriş yap

Şifremi unuttum

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Istatistikler
    Toplam 2058 kayıtlı kullanıcımız var
    Son kaydolan kullanıcımız: emrec77

Kullanıcılarımız toplam 11851 mesaj attılar bunda 4572 konu

HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK

3 posters

HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK Empty HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK

Mesaj tarafından İslamcokguzel Çarş. Ağus. 19, 2009 2:34 pm

HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK

Tarih kitapları bu konuyla ilgili ilginç bir hikayeden bahseder, pek meşhur bir hadisedir. Nakledildiğine göre halifelerden biri döneminde oldukça zengin bir adam, bir gün pazarda bir köle alıp evine getirir. Kölesine bir köle gibi değil de tam bir efendi gibi davranır; en güzel ve en pahalı elbiseler alır ona, en nefis yiyecekleri ikram eder, bol bol para verir, dilediğince harcamasını ister. Kısacası adeta öz oğluymuş gibi davranır. Ancak kölenin dikkatinden kaçmayan bir nokta vardır, ona bunca iyi davranan efendisi hep düşünceli bir haldedir, daima kederlidir. Bir gün efendisi, ona yapabileceği en büyük iyiliği de yapar, kendisini azad edeceğini söyleyerek iyi bir iş kurup sermaye olarak kullanabilmesi için yüklüce bir para da vereceğini bildirir. Kölenin sevincine diyecek yoktur.

O gece adam kölesini yanına çağırıp kendisiyle dertleşmek istediğini söyler ve içini döküp anlatmaya başlar: "Bak evladım" der "Sana bunca ummadığın iyiliklerde bulundum, hatta seni azad etmeye ve sermaye olarak kullanabileceğin yüklüce bir para da vermeye niyetlendim. Bütün bunları niçin yaptım biliyor musun?" Köle "Hayır" der, adam "Sana bunca iyilikte bulundum, karşılığında bir ricam var sadece" der, "Bu ricamı yerine getirecek olursan sana verdiğim her şey helalin olsun derim, ancak ricamı yerine getirmezsen hakkımı helal etmem sana. Üstelik isteğimi gerçekleştirmen halinde bugüne kadar verdiklerimden kat kat daha fazlasını vereceğimi de bilmiş ol!" Köle "Emriniz baş üstüne; siz benim efendimsiniz, her emrinizi yerine getirmeye hazırım. Siz yeniden hayata kavuşturdunuz beni, ne isterseniz yaparım..." diye cevap verince, adam, "Yok, öyle olmaz" der "Bana söz vermen lazım; istediğimin ne olduğunu öğrendikten sonra vazgeçmenden korkarım!"

Bunun üzerine köle o ne isterse yapacağına dair yemin edip söz verir, adam ondan söz aldıktan sonra "Şimdi iyice kulak ver bana." der ve ekler: "Benim tayin edeceğim bir zaman ve mekanda başımı keseceksin, tamam mı?!"

Köle hayretten donakaldı, kulaklarına inanamaz, "Aman efendim! Nasıl olur?!" der de fayda etmez, efendisi kararlıdır. Böyle bir şeyi kabul edemeyeceğini anlatmaya çalışır, fakat efendisi kendisine vermiş olduğu sözü hatırlatarak köleyi ikna eder.

Gece yarısına doğru adam gidip köleyi uyandırır, eline keskin bir bıçak verip ardı sıra gelmesini söyleyerek evin damına çıkar, oradan da atlayıp bitişikteki evin damına çıkar, oradan da atlayıp bitişikteki dama geçerler. Adamın komşusunun evidir bu. Oracıkta para dolu bir keseyi kölesine verip "Bu para senin olsun" der, "Benim başımı burada keseceksin işte; daha sonra dilediğin yere gitmekte serbestsin artık." Köle şaşkınlıktan donakalmıştır. "Neden sizi öldürmemi istiyorsunuz?" diye sorar, efendisi "Üzerinde durduğumuz bu dam, komşumun evinin damıdır" der ve ekler: "Ben bu komşumu fena halde kıskanırım; gözüm götürmez işte, adamı görmeye bile tahammül edemiyorum, ölürüm daha iyi! Biz birbirimizin rakibiydik ticarette. Ama herif beni geride bıraktı şimdi, her hususta benden ileri! Hırsımdan yanıp yanıp kül olasım geliyor, tahammül edemiyorum ben bu adama! Sonunda bu çareyi akıl ettim, kendimi öldürmek suretiyle onun üzerine bir cinayet yüklemeye karar verdim; böylece onu zindana atacaklar ben de rahatlamış olacağım nihayet. Başka türlü rahatlayamam... Bu cinayet muhakkak onun üzerinde kalır, çünkü birbirimizin rakibiydik. Yarın cesedi bulduklarında "filancanın evinde bulduk. Zaten rakiptiler birbirlerine; o halde kesinlikle bu öldürmüştür adamcağızı!" diyerek onun yakasına yapışacak ve cinayet suçuyla idama götüreceklerdir sonunda. Benim istediğim de bu zaten!"

Köle duydukları karşısında hayretten donakalır. "Bir insan ancak bu kadar alçalabilir; senin gibi ahmak ve alçak birinin hakkı da ölümdür zaten" diyerek onun isteğini yerine getirir, başını kesip paraları da alarak uzaklaşıp gider. Çok geçmeden cesedi komşunun damında bulurlar. Adamcağızı yaka paça tutup zindana atarlar. Fakat bir yandan da "Eğer katil bu adamsa onu ne diye kendi evinin damında öldürsün ki?... Bu işte bir iş olmalı..." demektedir herkes.

Nitekim çok geçmeden olayın iç yüzü anlaşılır. Vicdanı rahatsız olan köle, kadıya başvurup gerçekleri anlatır, "Yakaladığınız adam suçsuzdur, onu kendi isteğiyle ben öldürdüm, bu adamcağıza katil damgası vurabilmek için planladı her şeyi. Kıskançlıktan yanıp tutuşuyordu, sonunda kendi hayatına kıyacak kadar ileriye götürdü işi" der. Mesele böylece anlaşılınca katil zanlısı komşu ve köle serbest bırakılır, olay da tarih sayfalarına geçer bütün enteresanlığıyla.

Bu vakıa bir gerçektir, işte bu bir hastalıktır; insan müptela olabiliyor buna... Kıskançlık hastalığıdır bu, hasettir...

Kur'an-ı Kerim'de "Andolsun ki kim özünü iyice temizlemişse kurtulmuştur, muradına ermiştir." buyrulur; görüldüğü gibi Kur'an'ın insanla ilgili ilk programı onun nefsini tezkiye ve terbiye etmektir, ruhunu hastalıklardan kurtarmak; komplekslerden, karanlıklardan, rahatsızlıklardan, sapma ve sapıklıklardan arıtmak ve "çirkinleştiren değişimlere uğramak"tan korumaktır..

Selam ve Duâ ile..
    İslamcokguzel
    İslamcokguzel

Aktiflik :
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK Left_bar_bleue999 / 999999 / 999HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK Right_bar_bleue

<b>Uyarı Seviyesi</b> Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok
    <b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 2657
    <b>Puanı</b> Puanı : 2181
    <b>Teşekkür</b> Teşekkür : 89
    <b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 13/03/09

http://islamcokguzel.wordpress.com

HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK Empty Geri: HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK

Mesaj tarafından ayyuzlum Perş. Eyl. 03, 2009 7:34 pm

cok guzel br hıkayee
    ayyuzlum

Aktiflik :
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK Left_bar_bleue10 / 99910 / 999HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK Right_bar_bleue

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 1
    <b>Puanı</b> Puanı : 1
    <b>Teşekkür</b> Teşekkür : 1
    <b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 02/09/09

HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK Empty Geri: HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK

Mesaj tarafından elifce Cuma Eyl. 25, 2009 8:07 pm

EMEGİNİZE SAGLIK GUZELDİ
    elifce
    elifce

Aktiflik :
    HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK Left_bar_bleue100 / 999100 / 999HASET HASTALIĞINDAN BİR ÖRNEK Right_bar_bleue

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 5
    <b>Puanı</b> Puanı : 6
    <b>Teşekkür</b> Teşekkür : 2
    <b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 15/09/09

- Similar topics