İsLaMCoKGuZeL FoRuMLaRı
DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM Uyeols10
Forumumuza Hoşgeldiniz Lütfen Bu Pencereyi Peygamber Efendimiz'e (S.A.V.) Salâvat Getirmeden Kapatmayınız "Allahümme Salli Alâ Seyyidina Muhammedin Ve Alâ Âli Seyyidina Muhammed"
DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM 291279.medium

Join the forum, it's quick and easy

İsLaMCoKGuZeL FoRuMLaRı
DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM Uyeols10
Forumumuza Hoşgeldiniz Lütfen Bu Pencereyi Peygamber Efendimiz'e (S.A.V.) Salâvat Getirmeden Kapatmayınız "Allahümme Salli Alâ Seyyidina Muhammedin Ve Alâ Âli Seyyidina Muhammed"
DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM 291279.medium
İsLaMCoKGuZeL FoRuMLaRı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Saat

Similar topics
    Nisan 2024
    PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930     

Takvim Takvim

En son konular
    » Kötü Din Adamları
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptySalı Haz. 29, 2021 3:43 pm tarafından yağmur

» Gül’den hiç ders almıyor musun?
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptySalı Haz. 29, 2021 3:42 pm tarafından yağmur

» Kadir Geceniz Mübarek Olsun
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:51 pm tarafından yağmur

» Kadir Geceniz Mübarek Olsun
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:50 pm tarafından yağmur

» Elveda Ey Şehri Ramazan
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:48 pm tarafından yağmur

» Kadir Gecesinde :((
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:46 pm tarafından yağmur

» Ramazan-ı Şerif Giderken
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyC.tesi Mayıs 16, 2020 2:44 pm tarafından yağmur

» Ateşten Lokma..!
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPaz Ara. 01, 2019 5:43 pm tarafından yağmur

» Kadir Suresi, Okunuşu ve Anlamı
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyCuma Mayıs 31, 2019 10:09 am tarafından yağmur

» Allah'ım (c.c.)
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:49 am tarafından yağmur

» En Güzel Duâlar ve Anlamları
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:48 am tarafından yağmur

» Amin
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:46 am tarafından yağmur

» Yetişin...
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:43 am tarafından yağmur

» Ramazan-ı Şerif Ne Demek ?
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:42 am tarafından yağmur

» Ramazan-ı Şerifiniz Mübarek Olsun
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:38 am tarafından yağmur

» Ya Rabbi (c.c.) Ateşten [Cehennemden] Azat Edilenlerden Eyle Bizleri
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPaz Mayıs 05, 2019 7:31 am tarafından yağmur

» Abdestten Sonra Yapılan Dualar (Arapça Türkçe)
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPaz Ara. 30, 2018 9:36 am tarafından yağmur

» Kendimden Kaçabilsem
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 8:11 pm tarafından yağmur

» Özleminle Ey Sevgili
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:43 pm tarafından yağmur

» Gönlümüzü, gülümüzü soldurma Allâh'ım!
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:28 pm tarafından yağmur

» Af Dilerim..
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:26 pm tarafından yağmur

» Ya Rabbah :(
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:19 pm tarafından yağmur

» Gül Efendim (S.A.V.)
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:13 pm tarafından yağmur

» Hayâdan ölen kişinin bedeni, sürmelenir..
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:12 pm tarafından yağmur

» Ey Yar (S.A.V.)
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyÇarş. Kas. 28, 2018 7:11 pm tarafından yağmur

» Onur, Can ve Mal Gibi Dokunulmazdır..
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:26 am tarafından yağmur

» O'nun (s.a.v) Ahlâkı Kur'an'dı.
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:26 am tarafından yağmur

» Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sallallahu aleyhi ve sellem)'i Sevmeliyiz..!
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:25 am tarafından yağmur

» Çağın Karanlığından Peygamberimizin Huzur'una?
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:22 am tarafından yağmur

» Şefaat Ya Rasulallah (Sallallahu Aleyhi Vesellem)
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:20 am tarafından yağmur

» Milletimizin ve Tüm İslâm Aleminin Mevlid Kandili Hakkımızda Hayırlara Vesile Olsun.
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:17 am tarafından yağmur

» Ya Rasulallah (SAV)
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 9:16 am tarafından yağmur

» Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Efendimiz'in Mübarek Doğum Günü "MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN"
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 7:53 am tarafından yağmur

» ❤Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun❤
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPtsi Kas. 19, 2018 7:45 am tarafından yağmur

» Minber’den Ötelere Bakış
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPerş. Kas. 15, 2018 10:47 am tarafından yağmur

» Örnek Hanımefendi Hz. Fatıma Radıyallahü anhâ
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPerş. Kas. 15, 2018 10:36 am tarafından yağmur

» Hayret Doğrusu
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPaz Ekim 07, 2018 4:04 pm tarafından yağmur

» Göz Kalbin Elçisidir
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPaz Ekim 07, 2018 3:56 pm tarafından yağmur

» Rabbül-âlemin, âşıklar için Yâr'dır..
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPaz Ekim 07, 2018 3:55 pm tarafından yağmur

» Her Sabah Sizden 8 Şey İsteniyor.!
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPaz Ekim 07, 2018 3:54 pm tarafından yağmur

» Başkaları Bilmese de Olur..
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPaz Ekim 07, 2018 1:16 pm tarafından yağmur

» Sohbet; Güzelle Güzeldir..
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPaz Ekim 07, 2018 1:15 pm tarafından yağmur

» İSLAM'IN KADINA VERDİĞİ DEĞER.. (Bir de bu açıdan düşünün..!)
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:26 pm tarafından yağmur

» BOZUK SİMİT PARALARI İLE CENNETİ SATINALMAK
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:24 pm tarafından yağmur

» Artan Pilav
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:24 pm tarafından yağmur

» Ömür Sermayesi..
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:21 pm tarafından yağmur

» Mecnun ve Devesi
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:20 pm tarafından yağmur

» Usta ve Şaşı Çırak..
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPtsi Eyl. 24, 2018 12:18 pm tarafından yağmur

» İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPaz Eyl. 23, 2018 1:15 pm tarafından yağmur

» Bakî olan yalnız Allah (c.c.)’tır..
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM EmptyPaz Eyl. 23, 2018 1:12 pm tarafından yağmur

KUR’AN-I KERİM DİNLE

Mealli Kur'an Dinleyelim

Hadis-i Şerif

1-Âfetü’l ilmi ennisyanü: İlmin afeti unutmaktır.
    2-Ettuhuru şatru’l iman: Temizlik imanın yarısıdır.
    3-A’kilhâ ve tevekkel: (Deveyi) bağla ve tevekkül et.
    4-Sûmû tesihhû: Oruç tutun, sıhhat bulun.
    5-Es-salâtüimâdü’d dini: Namaz dinin direğidir.
    6-Talebü’l helalicihadün: Helal peşinde koşmak cihaddır.
    7-El-kelimü’ttayyibetü sadakatün: Güzel sözsadakadır.
    8-El cennetü tahte zılâli’ssüyuf: Cennet kılıçların gölgesialtındadır.
    9-El mecalisü bi’l emaneti: Meclislerdeki sözler emanettir.
    10-Ed-dellü alel hayri kefailihi:Hayra vesile olan yapan gibidir.
    11-El cennetü dâr-ül eshıya: Cennet cömertler yurdudur.
    12-Es- savmü nısf’us sabr: Oruç sabrın yarısıdır.
    13-Es sabru nısf’ul iman: Sabır imanın yarısıdır.
    14-Et tebessümü sadakatun: Tebessüm etmek sadakadır.

15-Es sabru miftahul ferec: Sabır, başarının anahtarıdır.
    16-Es sabru ınde sadmetül ula: Sabır, musi,betin ilk anındakidir.
    17-Efdalü’l ibadetiedvamuha: İbadetin efdali devamlı olanıdır.
    18-El Kur’anühüved deva: Kur’an, sırf devadır.
    19-Men samete reca: Dilini tutan kurtuldu.
    20-Re’sü’lhikmeti mehafetullah: Hikmetin başı Allah korkudur.
    21-El idetü atiyyetün: Vaad edilen verilmelidir.
    22-Ed duaü silahu’lmümin: Dua müminin silahıdır.
    23-İsmah yusmah leke: Müsamaha et ki sende göresin.
    24-Es salatü nur’ulmümin: Namaz müminin nurudur.
    25-En nedametü tevbetün: Pişmanlık tövbedir.
    26-El mescidü beytükülli takiyyin: Mescid, takva sahiplerininevidir.
    27-Ed dinü en nasiha: Din nasihattir.
    28-Ed duaü hüvelibadetü: Dua ibadettir.

29-Elcümuatü haccü’l mesakin: Cumafakirlerin haccıdır.
    30-Hüsnü’ssuali nısfu’l ilim: Güzel soru, ilmin yarıdır.
    31-Es selamü kable’lkelam: Önce selam, sonra kelam.
    32-İzâ gadibte fe’skut: Öfkelendiğinde sus.
    33-Kesretü’d dahikitumitül kalb: Çok gülmek kalbiöldürür.
    34-Es savmu cünnetün: Oruç kalkandır.

35-Es subhatü temneu’r rızk: Sabah uykusu, rızka engeldir.
    36-El hamrüummü’l habais: İçki,kötülüklerin anasıdır.
    37-Zina’l uyûni en nazaru: gözlerin zinası bakmaktır.
    38-El kanâatümâlün la yenfedü: Kanaat bitmez birsermayedir.
    39-El hayaü minel iman:Hayâ(utanma duygusu) imandandır.
    40-El mer’üala dini halilihi: Kişi, arkadaşının diniüzeredir.

Giriş yap

Şifremi unuttum

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Istatistikler
    Toplam 2058 kayıtlı kullanıcımız var
    Son kaydolan kullanıcımız: emrec77

Kullanıcılarımız toplam 11851 mesaj attılar bunda 4572 konu

DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM

DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM Empty DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM

Mesaj tarafından ZÜMRÜT C.tesi Kas. 27, 2010 4:52 am

"Keşke deli olsaydım da ben de sorumlu olmasaydım, cehenneme gitmeseydim." diyenlere nasıl cevap vermek gerekir sizce arkadaşlar? Bu konuda sizlerinde katılımını bekliyorum biizniAllah

- Allah her varlığı ne için yarattıysa, ona uygun özelliklerle donatmıştır. Bu nedenle insan gibi değerli bir varlığın akıl gibi bir nimetten mahrum kalması, onun yaratılış gayesine uygun olmazdı. Güneşin ışıksız, insanın ruhsuz olması nasıl düşünülemezse, insanın da akılsız olması düşünülemez.

- Eğer Allah, delileri de sorumlu tutsaydı, o takdirde Allah’ın hikmetine ve adaletine uygun olmazdı. Çünkü, sorular imtihana tabi olanların kaldırabileceği bir seviyede olmalıdır. İlkokul öğrencisine, yüksek fizik dersi verilmez. Yabancı dil bilmeyen öğrencilere, İngilizce sorular sorulmaz. Aynı şekilde, imtihanın asıl muhatabı olan akıldan yoksun kimselerin imtihana alınmaları fırsat eşitliğine aykırı olduğundan adalet ve hikmet ölçüleriyle bağdaşamaz.

- Akıllı olma iddiasında olan bir kimsenin, kendini akılsızlarla mukayese etmesi ilginçtir. Akıl gibi kendisine bahşedilen en büyük bir nimeti, nefsine kurban ederek, yerli yerince kullanmayıp delice hayat sürdükten sonra da, sorumluluktan kurtulmak için gerçek bir deli olmayı arzu etmesi, imtihanı kaybetmenin nelere mal olacağını göstermesi bakımından dikkate değer bir tablodur.

- Kur’an’da, Amme Suresi'nin sonunda, inkarcıların “Keşke toprak olsaydım” demek zorunda kalacağı bir sahneye yer verilmiştir. Alimlerin açıklamalarına göre, inkarcılar, diğer canlıların/hayvanların hepsinin -bedensel yönleriyle- toprak olduğunu görünce bu sözleri söyleyecekler. Bunun bir anlamı da şudur: “Keşke insan olacağıma hayvan olsaydım da, onlar gibi bugün toprak olsaydım...”

Şunu unutmamak gerekir ki, Allah adildir, kullarına zulmetmez. Bazılarına ayrı lütuflarda bulunması başkasının hakkını,hukukunu ihlal etmediği için bir haksızlık değildir.

- Dünyada iken, hangimiz deli olmak ister?

- Cennet kapılarını açmak için verilen akıl anahtarını yanlış kullanarak, kendisi için cehennem kapısını açacak bir şekle sokmak gibi bir cinayeti işledikten sonra, faturayı Allah’a kesmeye çalışmak(tövbe haşa) kendimiz için ayrıca bir cinayettir.

- Eğer herkes deli olsaydı, imtihan diye bir şey olmazdı. Çünkü, melekler de yalnız akıl olduğu için imtihana alınmamıştır. Hayvanlarda ise yalnız nefis olduğu için, onlar da deliler gibi imtihana tabi tutulmamıştır. Hem aklı hem de nefsi olan insan oğlu imtihana alınmıştır. İmtihana alınmıştır ki, nefsine rağmen- aklını kullanıp dosdoğru yolda yürüdüğü takdirde imtihanı kazansın; aklına rağmen nefsinin peşine takılıp hayvan gibi bir hayatı tercih etmesi halinde de imtihanı kaybetsin.. Ta ki, bilenlerle bilmeyenler, iyilerle kötüler, inananlarla inanmayanlar, akılını kullananlarla kullanmayanlar aynı kefeye konmasın, herkes hak ettiğini görsün ve böylece adalet yerini bulsun...

Rabbimiz cümlemize hidayeti nasip etsin. Akıllıca hareket etmeye,aklı selim,nefs-i kamil olmaya muvaffak eylesin. amin ECMAİN insaAllah

Selam ve Dua ile..
    ZÜMRÜT
    ZÜMRÜT
    Özel Üye
    Özel Üye

Aktiflik :
    DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM Left_bar_bleue999 / 999999 / 999DELİ OLSAYDIM DA CEHENNEME GİTMESEYDİM Right_bar_bleue

<b>Uyarı Seviyesi</b> Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok
    <b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 1882
    <b>Puanı</b> Puanı : 1360
    <b>Teşekkür</b> Teşekkür : 73
    <b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 29/09/10

- Similar topics